`

Supreme Court applicants’ info online; interviews set

January 28, 2016

Indiana state courts Thursday released the applications of the 30 lawyers and judges who want to be the next justice on the Indiana Supreme Court. Applications and photos may be viewed online. Full applications including attachments and writing samples will be made available in the Supreme Court Law Library from 10 to 11:30 a.m. Friday.

Also released Thursday was the scheduled of public interviews of the applicants by the Indiana Judicial Nominating Commission on Feb. 17-19.

Wednesday, Feb. 17

  • 9-10:15 a.m.: Executive session to consider applications
  • (Break)
  • 10:45-11:05 a.m.: Thomas P. Yoder, Barrett McNagny LLP, Fort Wayne
  • 11:05-11:25 a.m.: Geoffrey G. Slaughter, Taft Stettinius & Hollister LLP, Indianapolis
  • 11:25-11:45 a.m.: Thomas E. Wheeler II, Frost Brown Todd LLC, Indianapolis
  • (Lunch – executive session)
  • 1:30-1:50 p.m.: Judge Thomas J. Felts, Allen Circuit Court, Fort Wayne
  • 1:50-2:10 p.m.: Peter J. Rusthoven, Barnes & Thornburg LLP, Indianapolis
  • 2:10-2:30 p.m.: Judge Vicki L. Carmichael, Clark Circuit Court 4, New Albany
  • (Break)
  • 2:45-3:05 p.m.: David E. Cook, Indiana Alcohol & Tobacco Commission, Indianapolis
  • 3:05-3:25 p.m.: Curtis E. Shirley, Indianapolis
  • 3:25-3:45 p.m.: Mark A. Lienhoop, Newby Lewis Kaminski & Jones LLP, LaPorte


Thursday, Feb. 18

  • 9:30-9:50 a.m.: Judge James R. Ahler, Jasper Superior Court, Rensselaer
  • 9:50-10:10 a.m.:  Judge Sally A. McLaughlin, Dearborn Superior Court 2, Lawrenceburg
  • 10:10-10:30 a.m.: Judge Matthew C. Kincaid, Boone Superior Court 1, Lebanon
  • (Break)
  • 10:45-11:05 a.m.: Jaime M. Oss, Huelat Mack & Kreppein P.C., Michigan City
  • 11:05-11:25 a.m.: Judge Larry W. Medlock, Washington Circuit Court, Salem
  • 11:25-11:45 a.m.: John H. Shean, Shean Law Offices, Bloomington
  • (Lunch – Executive Session)
  • 1:30-1:50 p.m.: Judge Steven L. Hostetler, St. Joseph Superior Court, South Bend
  • 1:50-2:10 p.m.: Eugene N. Chipman Jr., Marshall County Prosecutor’s Office, Plymouth
  • 2:10-2:30 p.m.: Leanna K. Weissmann, Lawrenceburg
  • (Break)
  • 2:45-3:05 p.m.: Judge Frances C. Gull, Allen Superior Court, Fort Wayne
  • 3:05-3:25 p.m.: Judge Darrin M. Dolehanty, Wayne Superior Court 3, Richmond
  • 3:25-3:45 p.m.: Elizabeth C. Green, Riley Bennett & Egloff LLP, Indianapolis


Friday, Feb. 19

  • 9-9:20 a.m.: Bryce D. Owens, Owens and Owens, Pendleton
  • 9:20-9:40 a.m.: Ted A. Waggoner, Peterson Waggoner & Perkins, LLP, Rochester
  • 9:40-10:00 a.m.: Judge Kit C. Crane, Henry Circuit Court 2, New Castle
  • (Break)
  • 10:15-10:35 a.m.: Magistrate Judge Paul R. Cherry, U.S. District Court for the Northern District of Indiana, Hammond
  • 10:35-10:55 a.m.: Rep. Thomas W. Washburne, Old National Bancorp, Evansville
  • 10:55-11:15 a.m.: Indiana Solicitor General Thomas M. Fisher, Indianapolis
  • (Break)
  • 11:30-11:50 a.m.: Lyle R. Hardman, Hunt Suedhoff Kalamaros LLP, South Bend
  • 11:50-12:10 p.m.: Karen A. Wyle, Karen A. Wyle Law Office, Bloomington
  • 12:10-12:30 p.m.: Judge Steven R. Nation, Hamilton Superior Court 1, Noblesville
  • (Break)
  • 12:45 p.m. – Lunch and deliberations in executive session


The interviews are open to the public and will take place at the Indiana State House in Room 319.

The commission, led by Chief Justice Loretta Rush and consisting of three lawyers and three lay members from around the state, is tasked with finding the most qualified candidate to replace retiring Justice Brent Dickson. Dickson, the second-longest-tenured justice in Indiana history, announced he will assume senior judge status April 29, after 30 years on the bench.

The commission will narrow the 30 candidates to a list of semifinalists who will be interviewed March 3-4. The commission then will narrow the candidates to three, submitting the finalists to Gov. Mike Pence, who will then have 60 days to make an appointment.

 
 

 

ADVERTISEMENT

Recent Articles by IL Staff